Президент Благодійного фонду “Придунав’є” та народний депутат України VIII скликання Олександр Урбанський прокоментував ініціативу уряду щодо відкриття ринку землі:
Спостерігаючи за останніми подіями навколо відкриття ринку продажу землі в Україні, не можу позбутися думки з якими ж потужними силами зараз доводиться боротися нашим аграріям!
Спочатку несподівано для багатьох в комітеті з питань бюджету спливла дуже вітіювата і незрозуміла норма, яка ховалася під номером № 423, що мала на увазі відмову в поверненні фермерам ПДВ при експорті зернових і технічних культур (це, на секундочку, відразу мінус 20% від запланованого прибутку, причому, в дуже ризиковану бізнесі).
Оцініть красу формулювання скандальної поправки: “Кабінету міністрів України розглянути можливість збільшення доходів проекту державного бюджету від податку на додану вартість за рахунок законодавчого унормування звільнення від оподаткування цим податком операцій з вивезення в митному режимі експорту зернових та технічних культур замість оподаткування таких товарів за нульовою ставкою” . Нічого не зрозуміли? Не страшно – можливо, так і було задумано 🙂 Лише зверну увагу, що це 423-га правка з 2162-х! Добре, що після серйозного скандалу цю норму все ж скасували (спасибі моєму братові Анатолію Урбанському та його колегам-однодумцям, які на засіданні комітету наполягали на знятті цієї правки та зуміли добитись цього).
А незабаром спливла нова проблема – виявляється, деякі члени аграрного комітету вирішили провести таємне засідання, на якому дозволили продавати землю іноземцям, які ховаються за нібито українськими юридичними особами. Причому, обійти встановлене законопроектом обмеження в 200 тисяч гектар в одні руки не складає особливих труднощів. На щастя, після скандалу виявилось, що це і не засідання комітету було – так, неформальна зустріч.
Втім і на засіданні монобольшість Верховної Ради стверджує законопроект, який, фактично, дозволяє юридичним особам купувати інші юридичні особи, які володіють земельними ділянками, і ці землі не будуть враховуватись при підрахунку максимально дозволеної площі земель, сконцентрованих в одних руках. Тобто, аграріїв намагаються просто обдурити, створивши видимість побудови чітких і прозорих правил продажу і обороту землі. А з 2024 року іноземцям офіційно хочуть дозволити купувати українську землю – тобто, їм навіть не потрібно буде прикриватись українськими юридичними особами.
Чи варто вже нагадувати, що підготовча робота для запуску ринку землі так і не проведена (не готова законодавча база, не заповнений земельний кадастр, немає затверджених механізмів підтримки фермерів і т.д.)? Як і раніше залишаються відкритими питання про те, звідки нашим аграріям взяти кошти на придбання нині орендованих земель (нагадаю, що у європейських аграріїв є доступ до куди більш дешевих кредитних коштів, ніж у наших, у яких банк ще й землю в заставу попросить).
Подібна непідготовленість при форсуванні відкриття ринку землі може обернутись втратою для українських громадян головного надбання – нашої землі. Однак уряд не має наміру брати паузу у вирішенні цього питання. І все це в сукупності говорить про дуже тривожні тенденції для сільгоспвиробників. На жаль, боротьба буде дуже жорсткою…
Але і я, і мій брат Анатолій Урбанський, готові надавати всіляку підтримку та захист інтересів аграріїв. І якщо раптом будуть виявлені ще якісь підводні камені у вирішенні цього надзвичайно важливого питання нашого суспільства, ви завжди можете звертатися до нас по допомогу.
Нагадаємо, раніше Олександр Урбанський привітав жителів Муравлівки із 206-річчям села.