Народний депутат України Олександр Урбанський приїхав в Новосільське Ренійського району, щоб взяти участь в екстреній нараді, присвяченій підтопленню частини села.
Зустріч відбулась 1 квітня на місці надзвичайної ситуації за участю представників керівництва району, представників села, а також ренійського підрозділу МНС.
Сільський голова Михайло Лучку повідомив, що станом на перше квітня відселена одна мешканка, а ще двоє, якщо потребуватиме ситуація, готові до тимчасового відселення. За словами керівника села, в зоні підтоплення знаходяться 204 будинки і близько 190 з них житлові. Втім, сільрада вже визначилась куди в разі чого буде відселяти мешканців села.
Примітно, що напередодні приїзду народного депутата ситуація була набагато гіршою, але завдяки роботі двох тракторів, які копали траншеї, вода почала поступово сходити.
Новосільці, з якими зустрівся Олександр Урбанський на підтоплених подвір’ях, поскаржились, що вода в їхніх льохах почала з’являтись близько трьох років тому, хоча “споконвіку в цьому селі будували дренажні канави”.
– Сьогодні частина доріг побудовані набагато вище сільських подвір’їв, і є квартали, схожі на рисові чеки, – скаржилась господиня напівзатопленого двору із щойнооштукатуреним будинком. – Якби знала, що таке буде, ні за що не будували б тут новий будинок… Куди ми лише не звертались – тільки Ви ось приїхали…
На думку фахівців, причин підтоплення може бути кілька: інтенсивні опади, підйом рівня води в річці Дунай, рясний полив розсади в численних парниках і теплицях селян, величезна кількість пробурених новосільцями артезіанських свердловин, відсутність в селі дренажних канав і так далі. Рятувальники ж, які відкачують воду, вважають причиною лиха діяльність людини, яка призвела до порушення природного режиму ґрунтових вод: численні свердловини, відсутність каналізації, наявність так званих всмоктуючих ям і так далі.
– Сьогодні ми можемо лише здогадуватись, що могло стати причиною різкого підйому ґрунтових вод вашого населеного пункту, розташованого між водоймами, – розповів Олександр Урбанський селянам, чиї будинки опинились у зоні підтоплення. – Але для вирішення проблеми необхідно знати точну причину, щоб, якщо буде потрібно відселити мешканців підтоплених будинків, та бути впевненими, що ця проблема не повториться наступного року, але вже в іншій частині села.
Парламентар зазначив, що часу дуже обмаль, і якщо одеські фахівці будуть зволікати з відповіддю, то він звернеться до київських, щоб ті не лише назвали причину надзвичайної ситуації, а й запропонували вихід із неї.
– Я обіцяю зі свого боку всіляке сприяння вам на рівні Києва, – пообіцяв Олександр Урбанський. – Але потрібно діяти, адже сьогодні питання стоїть не лише в тому, що потрібно копати дренажні канави для відведення поверхневих вод – ми повинні розуміти, як буде розвиватись ситуація надалі.
Для виходу із ситуації народний депутат, який представляє у Верховній Раді інтереси Придунав’я, запропонував сільському голові вийти на сесію сільради з пропозицією про можливе переселення постраждалих від повені жителів села та виділення їм рівнозначних земельних ділянок.
Нагадаємо, раніше Олександр Урбанський обговорив з представниками Ізмаїльського та Ренійського районів стратегію боротьби із негодою.