Народний депутат України VIII скликання і президент Благодійного фонду «Придунав’є» Олександр Урбанський продовжує інформувати про створення громад в Придунав’ї.
Нещодавно я вже розповідав про те, що підхід уряду до формування громад змінився з добровільного на примусовий, а також про те, як це відіб’ється на житті Придунав’я.
Цього разу вирішив поділитись інформацією про те, яким бачать адміністративно-територіальний устрій нашого регіону в обласній державній адміністрації.
Справа в тому, що 24 грудня 2019 роки (якраз під Новий Рік) на сайті Одеської ОДА з’явився матеріал про формування громад в Одеській області.
У ньому розповідається про героїчну роботу чиновників над цим питанням. Виявляється на початку грудня в ОДА пройшло засідання міжвідомчої регіональної робочої групи пройшло засідання міжвідомчої регіональної робочої групи.
ОДА зазначає, що намагалась по-максимуму врахувати побажання експертів, жителів територіальних громад та депутатів, які представляють їх інтереси, проте все ж керувалась методикою, яка враховувала індекс здатності кожної ОТГ на підставі показників площі, чисельності населення, індексу податкоспроможності та частки місцевих податків у власних доходах громад.
Результатом засідання цієї міжвідомчої регіональної робочої групи стало коригування початкового плану формування громад, яке, нагадаю, вже здійснюється на примусовій, а не добровільній системі.
Що ж пропонує ОДА в Придунав’ї??
Ізмаїльський район.
Згідно оновленого плану, в Ізмаїльському районі планується створення не однієї, а двох громад. Крім Придунайської ОТГ з центром в Саф’янах, яка буде включати в себе майже всі населені пункти району, планується створення ОТГ в складі селища Суворове, при цьому приєднання до нього інших сіл Ізмаїльського району не передбачається.
Місто ж Ізмаїл як і раніше ні до якої громади не приєднується і залишається самостійною адміністративно-територіальною одиницею.
Ренійський район.
Тут все залишилось без змін – планується створення єдиної громади з центром в м. Рені, до якої приєднаються усі села Ренійського району.
Болградський район.
Мабуть, тут відбулась найбільша кількість змін – якщо раніше в Болградському районі планувалось створити три громади, то зараз вирішили зупинитись на одній, яка об’єднає усі населені пункти району, з центром в м. Болград.
Складно сказати наскільки нова конфігурація громад є більш оптимальною або кращою в порівнянні з попередньою. Так само як і стверджувати – чи не зміниться в черговий раз її бачення в світлих головах чиновників ОДА й Кабміну. Але те, що обговорення проходить лише в Одесі, а не в кожному районі або хоча б в кількох районах, – мені здається абсолютно неправильним.
До того ж хто з жителів – представників громад взагалі знав про його проведення? А якщо не знали, то як могли подати свої зауваження і пропозиції?
Не можу позбутися відчуття, що це якийсь мєждусобойчик, а не обговорення майбутнього нашої області… А щодо максимального врахування думки і зауважень всіх зацікавлених сторін – ми подавали свої пропозиції до плану формування громад, які повинні були зробити його більш справедливим й таким, що враховує інтереси громад, але, мабуть, індекси й директиви все ж взяли верх…
Без сумніву, реформа давно назріла й багато чого в адміністративно-територіальному устрою нашої країни необхідно міняти.
Але якщо стоїть завдання дійсно виробити оптимальну конфігурацію об’єднання громад, то її неможливо створити без детального обговорення з людьми. Якщо ж для чиновників куди важливіше провести видимість обговорення, щоб уряд зміг кроїти громади на свій розсуд, ґрунтуючись лише на деяких індексах, то тут ніякі звернення й розумні доводи вже не допоможуть…
Ми спостерігаємо за ситуацією та продовжуємо проводити консультації з представниками громад. У будь-якому випадку, я продовжу інформувати про розвиток ситуації.
Нагадаємо, раніше Олександр Урбанський проаналізував проект держбюджету на 2020 рік та заявив, що він не передбачає обіцяного зростання заробітних плат вчителям та лікарям.